Här visas ett axplock av tillväxtbolag som tagit hjälp av Connects affärsutvecklingsprocess genom att ha deltagit i FöretagsAcceleratorn.
Altegra Consulting AB
Vi är ett specialister inom PLM-området (Product Lifecycle Management). Vi verkar i nära samarbete med Siemens PLM Software, där våra konsulter deltar i införande och anpassning av Teamcenter, integrerar system inom PLM-kartan samt assisterar vid uppgradering, migrering och förvaltning av lösningarna.
”Connect har bl.a. bidragit med coachning, förmedlat bra mentorer och organiserat en mycket bra kompetenspanel.”
Lars Nydahl, VD Altegra Consulting AB
Comintelli AB
Comintelli är en ledande leverantör av mjukvara för informationshantering, med lösningar för omvärldsbevakning och kunskapshantering. Comintelli’s affärsidé är att skapa ordning i informationskaos genom att filtrera informationen enligt användarnas specifika behov.
”Connect har hjälpt oss med med kunskap och kontakter. I Pelle Hjortblad hade vi turen att få en mentor som passade oss klockrent och han kommer dessutom fortsätta vara med på vår resa genom att ingå i vår styrelse.”
Jesper Ejdling Martell, VD Comintelli AB
GK Franchising AB
Hos oss står kolgrillen i centrum! I ett öppet kök där Du som gäst kan se hur din beställning tillagas av färska råvaror till en doftande och vällagad maträtt. En smakupplevelse från Grekland och Medelhavet.
”Genom att titta på oss själva och vårt koncept utifrån, med hjälp av Connects kunniga mentorer och affärscoacher, har vi tagit ett stort kliv framåt i vår utveckling (internt kallar vi det Grekiska kolgrillsbaren 2.0).”
Zeki Yalchin, VD GK Franchising AB
Jape Produkter AB
Jape Produkter AB tillverkar och säljer produkter för att åtgärda fukt- och påväxtrelaterade problem i och på byggnader. Den största delen av sortimentet består av kemikalier mot påväxt, t.ex. alger och mögel, både invändigt och utvändigt.
”FöretagsAcceleratorn har gett oss en bra grund för tillväxt och utveckling. Utveckling gäller inte bara för företaget utan även utveckling i det personliga planet.”
Pierre af Klinteberg, Produktutveckling Jape Produkter AB
Vår affärsidé bygger på att vi är en effektiv och professionell länk mellan leverantörer av material och utrustning och tillverkande industri.
”Connects värdefulla input gav oss både nya insikter och bekräftade också vissa tankar som vi kunde arbeta vidare med och ta med oss när vi utarbetade tillväxtplanen. Vi har haft stor glädje av den externa hjälp vi fått genom projektet och den positiva energi som tillförts vårt företag.”
Christina Bång, VD SinChriJo Agenturer AB
LUDA Elektronik AB
LUDA har historiskt erbjudit de europeiska lantbrukarna trådlösa kameraövervakningssystem för uppsikt över olika processer kopplade till det dagliga arbetet på lantgården. Genom anpassning av befintlig teknologi och en satsning på innovativa smarta lösningar har företaget blivit en ledande aktör inom segmentet övervakning och säkerhet för lantbruket.
”Ett konkret resultat av FöretagsAcceleratorn var att vi, genom en kompetent extern belysning av vår affärsplan, fick ett kvitto på att vi är på rätt väg i våra ambitioner att skapa ett framgångsrikt och innovativt lantbruksföretag.”
Mattias Lachner, VD LUDA Elektronik AB