38 experter från Stockholms näringsliv och innovationssystem har valt ut fem innovationer som vardera får ta emot Stockholms Innovationsstipendium om 100 000 kr och Stockholms Accelerationsstipendium om 250 000 kr för att vidareutveckla eller skala upp sin innovation.
Vinnaren av Stockholms Accelerationsstipendium har utsetts och vi är glada och stolta att få gratulera vår alumn AsthmaTuner som stipendiat 2019!
AsthmaTuner är det enda evidensbaserade egenvårdssystemet för astma med omedelbar återkoppling på individnivå för patienter som hjälper sjukvården att strukturera astmabehandling effektivt enligt internationella guidelines.
Juryns motivering fastslåg att AsthmaTuner är ”en viktig innovation som digitalt löser ett uppdämt behov. Man har tagit sig in på en känt svår marknad, expanderat och snabbt fått fasta kunder. Lösningen förenklar både för patienten och sjukvården genom att på ett lättare sätt ställa diagnos och sedan sätta in en skräddarsydd behandling. Juryn ser här en klar accelerationspotential med ett starkt, stabilt team och en lösning med rätt timing to market, både nationellt som globalt.”
Detta är fantastiskt roliga nyheter för en av våra alumner, och vi önskar er ett stort lycka till framöver! Grattis till hela teamet: Henrik Ljungberg, Björn Nordlund, Eric Alhanko, Peter Sommer och Isabella Smolarski.
Och det är inte nog med de goda nyheterna där; Labtrino, som genomgår Språngbrädan hos oss just nu, är ett av de fem bolag som fått ta emot 100.000 i innovationsstipendium från Stockholm Stad!
Labtrino/CubicMeter™ har tagit fram ett intelligent vattenmätarsystem för bostäder, och juryn motiverade stipendiet med att säga att ”innovationen adresserar en fråga som gått från att vara en icke-fråga till att nu vara etablerad som något som samhället inte kan blunda för. Begrepp som machine learning och AI används frikostigt och ibland godtyckligt idag, men årets stipendiat visar på ett konkret sätt hur dessa kan hjälpa oss människor i vardagen att minska vårt ekologiska fotavtryck genom både minskad vatten- och energianvändning.”
Wow! Det finns inget roligare än när det går bra för bolagen vi får förmånen att hjälpa på vägen, och vi önskar er ett varmt lycka till – Thibault Helle, Ramtin Massoumzadeh, Olle Henning, Peter Eriksson och Marek Baczynski.