Eva Nordlander är utsedd till ny ordförande vid Connect i Västernorrland och Jämtland. Hon är VD vid ALMI Invest Mitt AB och har tidigare varit ledamot i Connects styrgrupp för de två länen.
- Connect har framgångsrikt drivit arbetet runt ägarskiften i Norr- och Västerbotten, säger Eva Nordlander. Därför blev jag både glad och stolt när de hörde av sig för att få hjälp att starta igång motsvarande verksamhet i Västernorrland och Jämtland. Vi vet att behovet är stort i regionen.
I mer än 20 år har Eva varit aktiv i olika företagsfrämjande verksamheter. Hennes gedigna nätverk i länen, samt bästa tänkbara kunskaper i tillväxtfinansiering, blir viktiga ingredienser när Connect nyetableras i regionen.
- Vårt mål är att etablera konceptet runt ägarskiften i hela Sverige, berättar Anders Gothefors som är VD vid Connect. Bara i länen förväntas 3 100 företag byta ägare inom fem år. Många företagsägare som skulle vilja gå i pension vet inte hur de ska göra en överlämning för att deras företag ska leva vidare. Problematiken gäller inte bara här i norr utan finns i hela vårt avlånga land och genom att erbjuda vårt beprövade koncept så har vi möjlighet att säkra företagens fortlevnad.
Connect Norr är huvudman och driver arbetet runt ägarskiften tillsammans med de två samverkanspartnerna Coompanion i Västernorrland respektive Jämtland.
Finansiärer är EU Strukturfonden med Region Jämtland Härjedalen och Region Västernorrland samt deltagaravgifter. Budgeten är på 15 miljoner.