Connect Sverige · Event · I huvudet på en investerare
I huvudet på en investerare
Är du en framåtblickande investerare eller ambitiös entreprenör som vill veta vad som händer i huvudet på framgångsrika investerare? Då har vi eventet för dig.
I huvudet på en investerare 🔍
Är du en investerare eller ambitiös entreprenör som vill förstå hur en investerare tänker och hur en process ser ut? Då har vi eventet för dig.
Den 24 mars är det äntligen dags för I huvudet på en investerare. Vi samlas i Lund för en spännande och interaktiv träff där du får en unik inblick i en investerarnas tankeprocess. Genom ett intervjuprogram mellan talare och moderator, kombinerat med interaktiva diskussioner i mindre grupper, får du både kunskap och inspiration att ta med dig tillbaka till din egen resa.
Under eventet går vi igenom:
🌟 Investerings- och urvalsprocessen – hur investerare väljer vilka företag de satsar på
🌟 Strategi för portföljsammansättning och exits – vad som avgör framgång
🌟 Nuläge och trender – tecken i tiden och framtidens möjligheter
Du får chansen att ställa frågor, diskutera med andra deltagare och få tips & trix om hur du kan använda detta i din egen process framåt.
Vem kan anmäla sig?
- Investerare / affärsängel – både för dig som är ny men även för dig som har erfarenhet!
- Entreprenör / företag – För er som söker kapital eller vill söka i framtiden.
- och för dig som är nyfiken på att lära dig mer om investeringar, alla är välkomna!
Datum: 24 mars
Tid: Morgon eller lunch
Plats: Lund
Partner:
Välkommen!