Connect Sverige · Nyheter · AI-experterna Tenfifty blir ny partner till Connect

AI-experterna Tenfifty blir ny partner till Connect

Tenfifty kan AI. Alltså, kan verkligen AI. Inget ChatGPT-duttande här inte.

Tenfifty är ett AI-företag med över 20 års erfarenhet av att utveckla och driftsätta skräddarsydda AI-lösningar. Med fokus på att optimera, automatisera, förutsäga och dra nytta av generativ AI, hjälper de företag att utnyttja data och information från olika källor för att skapa verkligt affärsvärde.

Ledda av entreprenören Anders Bjurström vill de hjälpa svenskt näringsliv hitta vägen in till denna för många nya värld, och med det, hitta sätten att förbättra och utveckla sina verksamheter med smarta AI-lösningar.

Nu går de in som partner till Connect! Vi tar ett snack med VD Anders …

Först och främst, berätta lite om er! Vilka är ni, vad gör ni och för vem?

”Tenfifty utvecklar och driftsätter AI för våra kunder, vilket betyder att vi sätter oss in i kundens faktiska verksamhet och problem, och bygger AI-lösningar som funkar direkt – inte om några år när man har samlat in en massa data eller annat, utan vi bygger det man behöver nu och driftsätter direkt.

Vi är 23 personer totalt, har funnits i denna form i 10 år men jag och grundarna startade ett annat AI-bolag för över 20 år sen så vi har hjälpt svenska företag från idé till driftsatt AI väldigt länge.

Våra kunder är vanligtvis mellanstora till stora företag eller snabbväxande verksamheter med stöd av riskkapital. De har ofta ett skarpt behov av att snabbt implementera effektiva och fungerande AI-lösningar anpassade till specifika uppgifter och datakrav. Vi samarbetar med kunder inom en mängd olika branscher och löser utmaningar som spänner från att optimera kopparutvinning ur malm till att utveckla individanpassade cancervårdsplaner för patienter, och mycket annat däremellan.”

Om du fick nämna en superkraft ni har, vad är det?

”Vår superkraft är att vi har STENKOLL på hela ekosystemet kring AI med alla möjliga färdiga, mogna teknologier som få känner till. Med de möjligheterna + rätt data kopplad till dem + förståelse för kundens problem, så kan vi matcha kunden mot rätt teknik hellre än att de själva snubblar runt i djungeln av alternativ. Så, grym koll på tekniken och stort affärsfokus från våra kunders perspektiv!”

Du som verkligen kan denna nya värld vi är på väg in i, kan du kort ge din bild av vad som händer runt omkring oss nu när det gäller AI?

”Vi har traditionellt haft många fina bolag i Sverige, och varit långt i framkant när det gäller digitalisering, men för att bli mer relevanta i framtiden behöver man få in AI. Förr har man skruvat på en process för att få till 2-5% förändring – med AI kan det klivet handla om 30% istället!

Kruxet är att många inte har en susning om var eller hur man ska börja – och lika viktigt, vad man inte ska göra och satsa på! Ja, det är tekniktungt, men många gör missen att göra det teknikfokuserat istället för affärsfokuserat. AI är bara ett verktyg som ska lösa ditt problem.

En sak är dock säker, AI kommer förändra vår värld. Har redan gjort, egentligen.”

Vad är det allra viktigaste man som företagare bör tänka på eller göra nu för att komma in i matchen?

”Tänk stort, börja smått. Det är inget fel med att ha en ambitiös vision för var ni vill vara om 5–10 år, men det viktigaste är att omsätta planen i handling. Börja med något konkret – identifiera en process som redan fungerar bra idag, men som kan göras enklare, snabbare eller mer effektiv med hjälp av AI. Det centrala är att komma igång och skapa framgång redan från start. Många fastnar tyvärr i planeringsstadiet, men att börja smått och bygga vidare utifrån tidiga resultat är nyckeln till att lyckas.”

Ni har valt att bli partner till Connect, superkul!

”Ja, jätteroligt! Jag och vi vill vara i ett sammanhang där företag är, få träffa många företagare och bli inspirerad av alla dessa resor. Vi har även mycket att bidra med i kompetens, erfarenhet, och förmågan att guida företag inom AI på ett sätt som få andra i Sverige har. Jag tycker vi har ett fint näringsliv som förtjänar att AI:fieras, och jag tror att Connect och Tenfifty kan göra riktigt bra saker tillsammans!”

Vad brinner du för, Anders?

”Jag brinner för att fler ska förstå den enorma potentialen i den AI-teknik som redan idag finns tillgänglig, en teknik som har kraften och möjligheten att förändra våra företag i grunden, oavsett om vi är redo för det eller inte. Jag vill också inspirera fler företag och organisationer att ta steget, våga påbörja och framför allt lyckas med sina AI-projekt. Genom att utnyttja det fantastiska ekosystem av möjligheter som AI erbjuder, istället för att fastna i planering eller perfektionism, kan de skapa verklig förändring. Att hjälpa fler att komma igång och göra skillnad är något jag verkligen brinner för!” avslutar Anders Bjurström, VD för Tenfifty – Connects nya AI-kunniga partner och vän.

Tillbaka till alla nyheter