Connect Sverige · Event · Kompetenspanel med Comreact
Kompetenspanel med Comreact
Comreact utvecklar ett AI-drivet lagerhanteringssystem (WMS) som optimerar logistikflöden för 3PL-bolag och e-handlare.
Välkommen till kompetenspanelen för Comreact
Den 11 juni är du välkommen att ta vara del av Comreact resa genom att bidra med din kunskap och feedback på deras kapitalstrategi och tillväxtplan.
Om Comreact
Comreact utvecklar ett AI-drivet lagerhanteringssystem (WMS) som optimerar logistikflöden för 3PL-bolag och e-handlare. Genom prediktiv teknologi och en affärsmodell med obegränsat antal användare hjälper de företag att skala sin lagerverksamhet utan de tekniska eller ekonomiska hinder som traditionella system ofta innebär. Bolaget betonar europeisk datasuveränitet och är byggt helt oberoende av globala molnjättar. Grundaren har gedigen erfarenhet från Volvo och Einride, och verksamheten befinner sig nu i en fas där de första kunderna är i drift på plattformen.
Vi söker dig som kan bidra med något av följande perspektiv/erfarenhet
- Investerar-/finansperspektiv, gärna erfarenhet av både ängelkapital och institutionellt kapital
- Go-to-market och uppskalning av B2B Saas-plattform
- 3PL och lager
- Varumärke och marknadsstrategi inom tech/industri
- Dataskydd, regelverk och data-suveränitet
Sista anmälningsdag: 2 juni
Vad är en kompetenspanel?
Kompetenspanelen är en strategisk workshop som har två huvudsyften:
- Att hjälpa entreprenören med relevant feedback, tips, råd och idéer inför kommande kapitalrunda och möten med investerare.
- Att skapa kontaktytor som kan vara värdefulla för entreprenören i dennes fortsatta utveckling av verksamheten.
Under kompetenspanelen kommer entreprenören att presentera sitt företag för dig och övriga deltagare i en 8-minuters pitch. Moderatorn leder sedan diskussionen för att belysa investeringserbjudandet.
Vi vet att din erfarenhet är viktig för att hjälpa entreprenören vidare i utvecklingen av sitt företag!
Anmälan och urval av deltagare
Vår urvalsprocess är noga planerad för att välja deltagare som täcker företagets specifika behov. Vi har ett begränsat antal platser på 4-6 personer och vi tar hänsyn till den kunskap, bakgrund och/eller erfarenhet som efterfrågas. Vi får ofta fler intresseanmälningar än vad som finns tillgängliga platser och vi gör vårt bästa för att möta företagets behov av varierade perspektiv på sin kapital- och tillväxtresa.
Senast 5 dagar innan meddelas alla som anmält sig om de valts ut eller inte.
Datum
11 jun
Tid
09:00 - 11:00
Region
Väst
Stad
Digitalt i Zoom
Adress
Digitalt i Zoom
Typer
Kompetenspanel
Kalender
Värd

